İlacınızı Nasıl Alırdınız? Orijinal mi Muadil mi…

Reçetelerimizde doktorumuzun yazdığı ilaç olmadığında yahut eczacının elinde reçeteli marka ilaç olmadığında bize teklif ettiği ilaçlarla karşılaşırız. İşte burada seçim yaparız aslında. Orijinal mi? Yoksa Muadil ilacı mı içmeliyiz? Bu konudaki fikrim benim net aslında ama öğrenmek için yazımın sonunu beklemeniz gerekecek.Reçetelerimizde doktorumuzun yazdığı ilaç olmadığında yahut eczacının elinde reçeteli marka ilaç olmadığında bize teklif ettiği ilaçlarla karşılaşırız. İşte burada seçim yaparız aslında. Orijinal mi? Yoksa Muadil ilacı mı içmeliyiz?

Bu konudaki fikrim benim net aslında ama öğrenmek için yazımın sonunu beklemeniz gerekecek.Bir ilaç Ar-Ge Uzmanının bu konudaki düşünceleri değişebilir ama benim ki emin olun çok net. İşin mutfağında olmak da sanırım bu seçimimi hızlandırıyor. O sebeple size ufak bir tiyo verebilirim. Ben Menşei Türkiye olan hiçbir ilacı ağzıma almıyorum. Türklere hakaret ya da yabancı sempatisi değil bu. Sadece Türkiye’deki işleyişte henüz çok boşluklu bir yapı olması ve bu boşlukların hataya açık olmasıdır.Orijinal ilaç neymiş önce bunu bir öğrenelim isterseniz. Bir etken maddenin (İyileştirici Ana Madde) ilk kez ilaç ruhsatı almış halidir. Patentlenen ilk ilaç (orijinal) 20 yıl patent içeriğindeki hali ile koruma altındadır. Yani taklit edilemez. Muadil İlaç; 20 yılı dolan orijinal ilacımızın etken maddesi, etki mekanizması ve dozu (İyileştirici ana madde miktarı) ile birebir aynısıdır.Türkiye de ilaç endüstrisinde orijinal ürün çalışan firma yok denecek kadar az olabilir.

Ar-Ge adı altında tüm ilaç firmalarımız canla başla zaten patentlenmiş fakat patent haklarının dolması için pusuda beklettikleri projeleri çalışıyorlar. Yani Amerika’yı belki de milyonuncu kez keşfediyorlar. Tek amaçları Türkiye satış listesinde iyi bir noktadaki X ilacının 999. Muadili olup geri ödeme politikasından nemalanabilmektir.  İlacın hedefindeki hasta grubunun reçetelerine ve eczanelerdeki renkli raflarına da yerleşirse değmeyin keyiflerine. Türkiye’deki doktorlarımızda maalesef ki Mümessilin etikliği oranında size dilediği markayı yazıp içirebilmektedir.Bana şunu sorabilirsiniz; Eee zaten muadil ilaç orijinalin aynısı değil miydi?Sözde aynısı ama içeriğinde kullanılan yardımcı ve etkin maddeler en önemlisi de üretim sahası farklıdır. Şöyle basit bir örnekle sonlandırayım ki siz de seçiminizi daha rahat yapabilin.Yabancı X firmasında bir kazak beğendiniz, fiyatı 100 TL. Aynı model, renk kazağı Türkiye’de bir de Y firmasında gördünüz fiyatı 80 TL ama kazağın ana hammaddesi (Etkin Madde) iplik kalitesi farklı, üretim sahası faktörü vs vs. Aslında siz dediğimi anladınız. Fiyatları arasında çok büyük farklılıklar beklemeyin zaten. Arkanıza yaslanın ve siz ne içtiğinizi hayal edin sadece ? Görselde aynı kazakmış gibi ama aslında değil.Ben de Muadil ilaca gözüm kapalı evetttt diyeceğim günü bekliyorum hasretle.

Ama Öncelikli İsteklerim;
1. Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun Muadil İlaç Ruhsatı verdiği bir ilaç hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ‘muadil’ olmalıdır.

2. Farklı firmaların eşdeğer ilaçlarının fiyatları da muadil olmalıdır.

Peki siz ilacınızı nasıl alırdınız?

Eda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir