NEDEN HER İŞİ SEN YAPIYORSUN !

Bugün sizinle iş yerinde insanların neden mutsuz oldukları hakkında konuşmak istiyorum? Tabi ki bunun yüzlerce sebebi var. Herkes farklı sorunlar sayabilir ama ben bugün birini daha fazla irdelemek ve bunun hakkında konuşmak istiyorum.

unhappy employee ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlaşma ya da uzmanlaşamama…

Etrafımda özel ya da kamu sektöründe çalışan insanlarla konuştuğumda hep iş yerlerinden sürekli şikayet eder şekilde buluyorum onları peki sizce bunun en büyük sebebi ne olabilir?

Şirketler günümüzde kurumsal yapıları ile karşımıza çıksalar da profesyonel yönetimlerinin önüne geçen en büyük sorunların “maliyet politikaları” olduğunu görüyoruz. Peki bunun uzmanlaşma ya da iş bölümü ile alakası ne? Bunu bir örnek üzerinden ele alırsak bir gıda şirketine gıda mühendisi olarak işe alınmış birisinin doğal olarak gıda ile alakalı çalışmalar yapmasını ARGE ya da projeler geliştirmesini bekleriz fakat çoğu şirkette bunun böyle olmadığını görürüz. O gıda mühendisinin “Excel mühendisliği” yaparken muhasebe işlemlerinin içinde kaybolduğunu görürüz. Peki neden bu şekilde oluyor diye sorguladığımızda karşımıza çıkan durum şirket müdürlerinin patronlarının beklentilerini karşılamak için uyguladıkları sistem ve bunun sonucudur.

Biz peki bu durumdan nasıl çıkacağız? Tamam birde muhasebeci alalım kar önemli değil mi diyeceğiz. Asıl olayda tamda burada başlıyor.  Şirketlerin işte tam burada günlük ya da senelik hesaplar peşinde koşmak yerine daha büyük pencereden bakıp uzun vadeli hesaplar yapmasını öneriyoruz. Bunun en önemli faktörlerinden birinin uzmanlaşma olduğunu kuşkusuz. Eğer o gıda mühendisi kendi işi üzerinde verimli bir şekilde çalışırsa ve uzmanlaşırsa şirketi için geri dönüşü ve verimliliği her zaman daha fazla olacaktır. Kısa zamanda fazla işçi çalıştırmamak karlı gibi görünse de aslında uzmanlaşmaya giderek uzun vadede şirket her işi yapan ama bir işi tam yapamayan çalışanlar yerini tek bir işi yapan ama o işte şirketine yenilikler katan verimli çalışanlar elde edecektir. Bunun sonucunda şirket uzmanlaşmış bir iş gücüne sahip olacak ve gelişmeye, fazla kazanmaya ve yenilikler sunmaya daha çabuk ulaşacaktır.

 

Ben şirketlerin görev tanımlamalarının net olmasının çalışanların mutluluk seviyeleri üzerinde ki etkisine fazlaca inanıyorum. İnsanların kendi yetenekleri üzerinde odaklanmalarının her zaman şirkete daha fazla patent, kaliteli çıktı ve daha fazla kazanç getireceğine inanıyorum.

Bu günümüz dünyasında mümkün mü ya da patronların az masraf çıkaran müdürleri sevdiği bakış açısında gerçekleşir mi…

 

Bloğunda bana yer veren, düşüncelerimi daha fazla insana ulaştırmam için bana aracı olan sevgili Serap Hanım’a teşekkürlerimi sunarım. Bundan sonra ki yazımda görüşmek üzere…

 

Düşünce ve eleştirileriniz için                                                                                                                                                                    [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir