Sakla Zamanı Gelir Zamanı !

 

Bu ara en çok ihtiyacım olan şey zaman, biraz daha zaman…

Bir yolu olsaydı keşke de daha önceki boş zamanlarımızı biriktirip ihtiyacımız olduğunda kullanabilseydik.

O zaman lisede biriktirdiğim boş zamanlarım bugün çok işime yarardı, zira orada ciddi bir stoğum var.

Bozdur bozdur harca! Böyle bir uygulama olsaydı, zamanın kıymetini kesin daha iyi bilirdim.

Yine olmayanların peşine takılıp kendimi hayallere kaptırmadan jet hızıyla yeryüzüne iniyor; olan zamanla nasıl yetinirim, nasıl zamanı mı genişletirim sorularına cevap arıyorum. Yok muydu şunun bir APP’i?

Daha önce de aynı sorunla boğuşmuş, yapmak istediğim çoğu şeye zaman yaratamadığım için çözümü, hayatı biraz sadeleştirmekte bulmuştum. Kesinlikle işe yarıyor ama hala çabalıyorum!

Bu sadeleştirme çalışmalarımın sonu pek gelmiyor. Tetris gibi sen boşalttıkça yenileri hızla iniyor. Ama kesinlikle yarıyor. Zamanı daha verimli kullanmayı sağlıyor.

Bu durumda öncelik belirlemek gerekiyor,  günlük iş listelerinden  sıyrılıp genel  çerçevede yaşama biçimimizden başlamak ve zamanı en çok nerelerde yitiriyoruz, zamanımızı nasıl daha verimli hale getiririze bir uzaktan bakmak  gerekiyor .

Kendi adıma bu konuda attığım en büyük adım  önce şehir içinde araba kullanmayı bırakmak  sonra da  hayatımdan televizyonu çıkartmak oldu. Küçük adımlar ise dönem dönem ihtiyacıma göre şekillendi. Mail dahil tüm uygulamaların bildirimlerini kapatmak da etkili yöntemlerden biri.

Pek çoğumuz trafikte çok zaman geçiriyoruz. Trafikte geçirilen süreyi kısaltmak için ev ile işi yakın seçmek önemli. Tabii bu olamıyorsa toplu taşıma kullanmayı tercih etmek, “yok, ben illa araç kullanacağım” diyorsak da nispeten daha az yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkmak bir seçenek olabilir.

Bu arada yeni bir uygulamadan da bahsetmek istiyorum ;  Scotty iki Türk girişimcinin birkaç ay önce kurdukları Bitaksi’nin motosiklet  versiyonu adeta. Duyar duymaz ilk fırsatta denedim, gerçekten de çok işime yaradı. Uygulamayı indiriyorsunuz, telefon ve isminizle yapabileceğiniz hızlı üyelik işlemlerinden sonra gitmek istediğiniz adresi girdiğinizde bulunduğunuz yere en yakın Scotty size yönlendiriliyor. Yaklaşık fiyat bilgisi, sürücünün bilgileri ekrana düşüyor ve onaylarsanız talebiniz alınıyor. İsterseniz kredi kartı, isterseniz nakit ödeme yapabiliyorsunuz. İlk kullanımda kredi kartına indirimleri de var üstelik. Sürücüyü arayarak da iletişim kurabiliyorsunuz. Scotty geliyor, size kask ve  bone veriyor. Hop atlıyorsunuz arkaya ve yolculuk başlıyor.

Pazar günü Avrasya Maratonu’ndan dolayı İstanbul’da bazı yollar kapalıydı. Ben de şehrin bir ucundan diğer bir ucuna gitme çabasındaydım. Fırsat bu fırsat Scotty’i denedim. Kanlıca’dan Tophane’ye taksi ile yaklaşık 95 dakikada gidebilecekken Scotty ile 48 dakikada hem de çok daha uygun bir ücret ödeyerek ulaştım. Hayatımın en uzun motorsiklet yolculuğu oldu ama tam zamanında olmam gereken yerdeydim.

Böyle kolaylıkların peşindeyim, yeter ki zamanımı genişletsin!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir