Ödemenizi Nasıl gerçekleştireceksiniz? Kredi kartı ya da Bitcoin?

Bir dönem Facebook ve dijital oyunlardan sanal altın alma durumu vardı. Ne kadar çok altının varsa oyun içindeki kullanılacak malzemeleri satın alma durumun oluyor ve bu şekilde oyunu kazanman bir o kadar kolay gerçekleşiyordu.

Döviz piyasasının bu kadar dalgalı olması ve agresif bir şekilde yükselişi; bir çok kripto paranın değerinin bu dalgalanmalar yüzünden artmasına neden oldu. Her geçen gün değerlerini bir önceki güne “REKOR” adı altında arttırdı haberi mail kutuma düşmesi ile bu sanal paraları araştırma gereği duymaya başladım.

Neydi bu kripto paralar?

En popüleri hangisiydi?

ve en önemlisi

Neden tercih ediliyordu?

Kripto para; kriptoloji bilimini kullanarak, dijital ortamda üretilen bir para birimidir. Matematik temelli olan bu para birimi şifrelenme özelliği sayesinde güvenli bir ortam sağlanarak karşı tarafa iletilmesi kolay bir para birimidir. Aslına baktığınızda mobil bankacılık ve internet bankacılık hayatımıza girdiğimizden beri bu tarz bir işlem hepimiz gerçekleştiriyorduk. Bankalarda duran paralar sanal ortamda tanımlanarak kasadan azalmadan hesabımızdan transfer edilip harcanabiliniyor. Sadece bu paralar resmi olarak bir devlet tarafından takip edilip denetleniyor.Ama kripto paralar şuan için her hangi bir otorite ve merkezi bir hükümet tarafından yönetilmiyor denetlenmiyor.

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılan ve günümüzde oldukça popüler hale gelen bir sanal para birimi. Satoshi Nakamoto, aslında Bitcoin’in kurucusu olan ve kısa bir zaman önce ortaya çıkan Avustralyalı Craig Wright‘ın yıllardır kendisini gizlemek için kullandığı isimdir. Transfer işlemleri herhangi bir aracı olmadan doğrudan iki taraf arasında gerçekleşmektedir.

Bu paraların üretimi kullanıcı temelli bir modelleme ile gerçekleşir.Yani madencilik yaparak sanal para birimi üretilebilinir. Bu üretim için elimizdeki bilgisayarlar yeterli gelmeyeceği için sadece bu iş için üretilmiş özel makinalar yapılmıştır.Bu özel makinaların iyi bir ekran kartı ve işlemcisi olduğundan çok rahat bir şekilde bitcoin üretimi gerçekleşir.

Bu sanal paraların güvenli olup olmadığını sorguladığımızda aslında fiziki olarak var olan para hesaplarımız ile aynı riskleri taşımaktadır. Artık her işimizi dijital ortamda gerçekleştirmemiz üzerine hacklenme ihtimali her iki durum içinde eşit risk taşımaktadır. Eğer bu kripto paraları sanal bir cüzdan içine aktarmadığımızda kullandığımız pc nin çökmesi veya resetlenmesi durumunda bu paralarında ortadan kaybolma ihtimalininde olması söz konusu.

Bu paraların kullanılma amacı ise değeri ve kontrolü senin elinde. Yani istediğin şekilde istediğin yerde kullanabiliyor araya bir komisyoncu koymadan çok cüzzi miktarda transfer ücreti ödeyerek kar edebilirsiniz.Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar yok,kullanmaya başlarsanız kullanırsınız bırakırsanız kullanmazsınız.Tüm ülkelerde kullanılır ve offline hesabınıza kimse müdahale edilemez.Bu özelliği ile de en büyük tercih sebebi.

Aslına bakarsanız bir nevi bu paralar insanların kolay yoldan para nasıl kazanırımın göstergesi. Sistemde var olan parayı elde edemeyip sanal ortamdaki tüm alış verişlerde, alım satımda bu paraları kullanarak normalleştirme ve sistem üzerinde (offline da) var olduğunu kanıtlama üzerine bir çalışma yürütülmekte. Aslında insanlar Kuralların içinde kuralsız bir dünya yaratarak özgürlüklerini kendi yaşam stillerini ve hayat standartlarını belirliyor. Tıpkı yıllar önce hepimizin oynadığı oyunlardaki gibi. Sanal para kazanma kendi çiftliğini kurma , kendi savaşını kendi kurallarına göre kazanma…

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir