Influencer Marketing

İnfluencer marketing hizmetleri reklam çalışmalarının başında gelmeye başladı. Bu konuda bir çok firma çalışma yapıyor artık. Eğer sizlerde bu konuda çalışma yapmak istiyorsanız ve ayrıca güvenebileceğiniz bir ajans arıyorsanız bir an önce CCMedia ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Son zamanlarda firmalar bir çok ünlü ile koleksiyon çıkarma yada tasarımlarını birlikte yürüterek iş birlikleri yapıyor, markalarının bilinirliklerini ve değerlerini artırmaya yönelik aksiyonlar alıyor. İpekyol ,Network,Koton,H&M gibi markalar bu işin başında yer alıyor.

İpekyol Yasemin Özilhan ile bir koleksiyon çıkartırken,

Network Derin Mermerci ile bir koleksiyon çıkarttı bu sezon.

İki sezondur Fahriye Evcenle çalışan Koton bir kaç gün öncede Can Bonomo ile birlikte bir koleksiyon hazırlayarak erkekler içinde tercih edilebilinir bir marka olduğunu göstermeye çalışıyor.Daha öncesinde Tuba ünsal ve kızı Sare ile birlikte hem yetişkinlere özel hemde çocuklara özel koleksiyon çalışmasında bulunmuşlardı.

Bu koleksiyonları incelediğimizde, elbette iş birliği yaptığı ünlüden izler görmek mümkün fakat yeni sosyal medya pazarlamasında influencer daha bir revaçta ilerlemekte. Celebrity ve marka iş birlikleri hala varlığını yürütsede influencer marketing tüketici penceresinden bakıldığında daha etkin pazarlama olarak görülmektedir.

Pazarlama modelleri, çağın getirdikleri ile beraber değişen tüketici davranışlarına göre şekilleniyor.İnternet kullanıcılarının %47‘si reklam önleyici kullanmaya başladı. Bu oran, alım gücü en yüksek ve en kalabalık jenerasyon olan Y kuşağında ise hemen hemen %70‘e kadar çıkıyor.Göz ardı edilmeyecek oranda yüksek bir değerdir.

Günümüzde artık her yaştan her kesimden insanın aktif olarak kullandığı internet, markaların mesajlarını,kampanyalarını duyurması konusunda vazgeçilmez bir kaynak iken, reklam önleyici kullanımı, birçok markanın reklamlarının tüketiciye ulaşamamasına neden oluyor. Engellenen çoğu marka, hedef kitlelerine ulaşabilmek için, dijital ortamlarda farklı stratejiler kurgulayarak yeni çözümler üretmek durumunda kalıyor. Influencer Marketing,reklam engellerine takılmadan bu sorunu ortadan kaldıran en güçlü yeni pazarlama kurgusu. Kulaktan kulağa pazarlamanın dijital halide diyebiliriz.

Peki bu influencer Marketing nedir diye baktığımızda; yaratıcı, ilginç, samimi,renkli kişilikleriyle çok takipçisi olan kişilere denilir. Influencerlar genelde (moda, teknoloji, gastronomi, seyahat gibi) bir kategoride çok büyük bir etki gücüne sahip olduğundan, markaların da ilgisini çekiyorlar. Markalar bu kişilerin takipçileri ile olan bağlardan yaralanarak satmak istediği ürünü direk olarak tüketicisi ile arada hiç bir engel olmadan ulaştırabiliyor. Makyaj yapan bir blogerın bir kozmetik firmasının ürününü kullanması onu takip eden kullanıcılarında bu ürünü satın almasına neden oluyor. Bir annenin bebeği için tercih ettiği mama,kıyafetler,kullandığı çanta, sepet gibi ürünlerin markalarını kullanıcıya tavsiye etmesi bu markanın bilinirliğini daha hızlı yaymasına neden oluyor.

Aslında bu yeni tür pazarlama daha çok kişilerin kendi sosyal kültürel seviyesindeki insanların tercihlerine güvenerek bir satın alma eğilimi oluşturuyorlar. Neden bu kadar etkili olduğunu incelediğimizde ise; internet kullanıcıların marka reklamlarını engelleme eğilimi ortadan kalktığı için marka direk tüketicisi ile buluşuyor, potansiyel tüketicilerini harekete geçiriyor,az maliyetle daha çok başarı getiriyor,müşterinin markaya olan bağlılığını artırma gibi sebeplerden dolayı bu yeni nesil pazarlama türü daha çok ilerleyecek ve bir çok marka tarafından tercih edilecekmiş gibi duruyor.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir