Welcome on the Planning World

İnsan okul sırasında iken kariyer planını şekillendiremiyor maalesef. Okurken uzay mekiği bile tasarlayacakmışsın gibi geliyor ama okul bitince birden sektörün göbeğinde hiç bilmediğin bir dilde çırpınıp duruyorsun. Gene Allah’tan ben o kadar şansız başlamadım iş hayatına. İyi bir firmada iyi bir departmanda başlamak belkide bugün geldiğim yerin en büyük nedenlerinden biri. Neresi mi orası ?

P L A N L A M A

Kendi hayatımla ilgili hiç plan yapmayı beceremeyen ben konu iş olunca inanılmaz titizlikle çalışıp ön görülülerimle çalışıyorum. Bazen kurallara uyup sürecin olmazsa olmazlarını gerçekleştiriyor bazen ise kendi deneyimlerimden yola çıkarak kurallara baş kaldırıp doğru bildiğim yoldan sapmıyorum. Böyle böyle 5,5 seneyi geride bırakarak hala öğrenecek bir çok şeyin olduğunu keşfediyorum. Bu keşiflerimden elbette bahsedeceğim ama kariyerinin çok başında Planlamanın & Allocationın ne olduğunu merak edip öğrenmek belkide bu alanlarda inanılmaz yenilik yapmak isteyen arkadaşlara faydası olması açısından yeni bir yazı serisine başlıyorum. O zaman başlayalım 🙂

Planlama bildiğiniz programlamadan farklı olarak; sektörün temel ihtiyaçlarını göz önüne alarak bir iş disiplinitesidir. Bütçe yönetme, şirketin satın alınmış,üretilmiş ürünleri stok ve satış hedeflerini belirleyerek karı maksimize etmesidir.
Satışları arttırmak, indirim-kampanya süreçlerini yönetmek,stok outları azaltarak şirketin zarar yapmasını engeller. Planlama süreci bir döngü halinde ilerlemektedir. Bu döngüyü özetlemek gerekirse;

– Genel Bilgiler
– Merch Takvimi
– Merch Matematiği
– Kapasite
– Ürün-stok option süreçleri
– OTB Yönetimi
– Model Bütçe
– Sevkiyat
– Trading
– İndirim Kampanya
– Bütçe Revizyon

olarak sıralanmaktadır.

Bu yazıda ilk olarak Merch takviminden bahsedeyim. Bir çoğunuz bu takvimden haberiniz olmayabilir ama biz perakendeciler için bulunmaz bir nimet. Bu takvim günlük,haftalık, aylık bütçelerimizi böldüğümüz geçen yıl o haftada bulunan özel gün resmi tatil gibi dönemlerde gerçekleşecek satış artış ve düşüşlerin sebeplerini analizlememizdeki en büyük yardımcıdır. Yani daha net açıklamak gerekirse;

Nşa da (normal şartlar altında okuldan kalma bir alışkanlık sevgili okur :)) ürün çeşit ve option karışımını doğru belirleyebilmek için aylık satış değerleri incelenerek yeni sezon için bir ürün miksi hazırlanır.Gerçekleşen dönem ile gelecek sezonda gerçekleşecek dönem arasında haftalık ve günlük bazda tarih eşleştirmesi yapılır.Aynı eşleştirmeler satış içinde gerçekleşir. İşte bu satış verilerinin doğru eşleştirmek için aşağıda görmüş olduğunuz takvimden yardım alınır. Anlayacağınız bu takvim yoksa biz perakendeciler çok zor durumdayız kırmızı alarm vermeliyiz.

Bir çok alınmış derste yada bir satış sürecinin , markanın iyileşmesinin sebelerini bu takvim üzerinden tespit etmek daha da kolaylaşır. İndirim-kampanya yapacağımızda,bütçe revizesine gideceğimizde, satış tahminlemesi yapacağımızda trading toplantılarında bu takvim üzerinde konuşarak aksiyon alırız.

Yazıyı tamamlamadan trading kavramınında üzerinden kısaca geçeyim. Trading toplantıları sevkiyatları ve satışları doğru yöneterek hedeflere ulaşmayı sağlayan en önemli araçlardan biridir. Bu toplantılarda gerçekleşen veriler üzerinden bütçe hedeflerini yorumlayıp hedefi gerçekleştirecek aksiyonların kararlarının alındığı toplantılardır.

Bu toplantıların amacı ise;

– Alınan dersleri oluşturmak (bir sonaki sene ve dönem için aksiyon haritası çıkarmak adına)
– Güncel koşulları belirlemek
– Gelecek döneme ait revize tahminlerin oluşturmak
– Gerçekleşen satışlar ve müşteri geri bildirimleri analiz ederek yeni aksiyon planları yapmak

Trading toplantısı sonucunda ise tüm analiz ve yol haritaları belirlendikten sonra ise;

– O hafta içinde gerçekleşecek sevkiyatlar belirlenir
– İndirim – Kampanya kararları alınır
– İade/Transfer ihtiyaçları belirlenir
– Bütçenin çok altında yada üstünde gerçekleşen markalar için bütçe revizasyonu kararı alınır.
– Gelecek sezonda tekrarlanması gereken range yada optionlar belirlenir
– OTB/ RPT ihtiyacı olan modeller belirlenir.
– İhtiyaç dahilinde yedek bütçe talebinde bulunabilinir.

Bu toplantılar sonucunda şirketin stokları yönetilir ve şirkete nakit akışı hızlandırılır ve gelecek sene planlama yapılırken kaçırılan fırsatlar değerlendirilir.

Günün sonunda amaç minumum stok maksimum net kar 🙂

Bir sonraki yazıya kadar…

Not: Görüş ve önerilerinizi benimle paylaşmak isterseniz aşağıdaki mail adresimden ulaşabilirsiniz.

[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir