Karanlıkta Diyalog

Yıllarca merak edip fakat gitmek için bir türlü zamanı denk getiremediğim ama geçen haftalarda gitme fırsatı yakaladığım yeni bir deneyimden bahsetmek istiyorum. Turkcell’in destek verdiği bir çeşit sosyal laboratuar. Kendi sitelerindeki açıklamayı değiştirmeden direk sizler ile paylaşıyorum.

“Hedef Gayrettepe’deki Turkcell Diyalog Müzesi’nin aynı zamanda bir sosyal laboratuvara dönüşmesini sağlamak. Mekanın sosyal laboratuar işlevine kavuşması, alanı engelli bireyler için teknolojik ve inovatif araştırmalar yapan, bu araştırmalara destek veren ve destek üreten bir kuluçka merkezine dönüştürecektir. Kapılarını başta üniversite öğrencileri olmak üzere araştırmacılara, akademisyenlere ve dileyen herkese açacak olan bu sosyal laboratuar, engelli bireyler hakkındaki tüm önyargıların kapının önünde bırakılacağı, saygı duymayı telkin eden, sosyal yaratıcılığı destekleyen, farklılıkların besleyici birer zenginliğe dönüştüğü, bireylerin kendi korkularını yenmesine ve kendilerini gerçekleştirmelerine destek veren bir merkez olacaktır.”
Açıklamalarındada okuduğunuz gibi bir çeşit engellileri anlama ve aslında en büyük engelin yargılarımız olduğunu kanıtlama üzerine kurulmuş bir çalışma.

Kısa açıklamamızı da yaptığımıza göre deneyimi en ince detaylarına kadar anlatmalıyım. Biletleri biletix den temin edebilirsiniz yada eğer şanslıysanız gayrettepedeki ofistende satın alabilirsiniz. Biletler 30TL ama Turkcell Platinium hattınıza özel 50% indirimli de biletinizi alabiliyorsunuz.Stajyerimle birlikte pazartesi günü akşam 19:00 için biletlerimizi aldık. ardından sarı alanda beklememizi söylyeip bizi yönlendirdiler. Saatimiz geldiğinde az ışık alan bir bölüme aldılar bizleri. 4 kişiydik. Öncelikle bize görme engellilerin kullandığı sopalardan verdiler bu sopalar ile yönümüzü ve engelleri blabileceğimizi söylediler. Ardından içerinin sıfır ışık olacağını bizi Abidin beyin karşılayacağını ve serüvenin bu şekilde başlayacağını anlattılar. ilk etapta sol elimizle duvarı takip edecek şekilde ilerlemeye başladık. Karanlığa ilerledikçe yapamayacağımı düşünerek ben çıkmak istediğimi söyledim. Kendime biraz zaman vermemi biraz ilerledikten sonra karar vermemi istediler. Sonrasında içeriye girdik etraf tamamen zifri karanlıktı. Tek bir ışık taneciği bile yoktu. Dünyamız bir anda kararmıştı. Kendimi yoğun karanlık ile mücadeleye vermişken Abidin beyin sesini duyduk. Bizi neşe ile karşılayıp bizi bir parka bıraktı. Burada Bir bank ve bisiklet bulmamızı istedi. Birşeyleri görmeden sadece el yordamı ile bulmak o kadar zordu ki. Bankı bulmamız kolay olsada bisikleti bulmamız epey zor oldu. Ardından bir görme engelli olarak trafik ışıklarında karşıya geçmeye çalıştık. Hepimizin başına gelmiştir. İllaki trafikte karşıdan karşıya geçmek isterken birden koluna girmek onlara yardımdan çok kendilerini daha çok üzmelerine sebep olduğunu öğrendik.Bu yüzden bir görme engelli ile aynı ışıklarda bekliyorsanız ona yardım etmek istediğini ve dirseğinizden tutmasını beraber karşıya geçmek istediğinizi teklif edin. İnanın bu onlara çok güzel bir yardım olacaktır.

Karşıdan karşıya geçince önce bir manavın önünden geçtik. Tablalardaki meyvelere ve sebzelere dokunduk kokladık hissederek tahmin etmeye çalıştık.Ardından bir balıkçının önünden geçerek Taksimde nostalji tranvayına binerek her zaman önünden geçtiğimiz mekanları tanımlamaya başladık. Seslerden kokulardan balıkçılar çarşısı mı? Galatasaray lisesi önümü anlamaya çalıştık. Kısacası hayal gücümüz ile yolculuğumuzu renklendirdik.

Nostalji tranvayından inerek sinemaya gittik. Karanlıkta film izleyeceğimizden bahsetti Abidin bey, nasıl olacağını kafamda canlandırmaya çalışırken,
Turkcell’in hayal ortağı projesi kapsamında gerçekleştirdiği “sesli betimleme” filmin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesi ve bu sayede görme engellilerin kesintisiz film keyfi yaşaması amaçlanan uygulamadan bahsetti. Bizde bu uygulama ile birlikte Hababam sınıfı filminden bir kare dinledik. Gerçekten çok etkili bir çalışma olmuş.

Sinema keyfimiz sonlandıktan sonra hep birlikte karanlıkta yürümeye devam ettik. Ardından vapura binerek kısa bir boğaz turu yapmaya başladık. Turkcell’in görme engelliler için yapmış olduğu bir diğer uygulama olan sesli kitap uygulaması sayesinde vapur,metro,tranvay yada otobüste dinleyerek kitap okumasını kolaylaştırdığı enfes bir çalışmadan bahsetti. Bu çalışmadan kısa bir hikaye dinleyerek ekipteki herkes sırayla bir şarkı söyledi. hep birlikte görmeden ama denizi martıları ve bir birimize duyduğumuz o kısa zamanda oluşan sevgimiz ile yolculuğumuzu eğlenceli hale getirdik.Ardından Abidin bey kendi yazmış olduğu şiiri bizlere okuyarak ona bir kez daha hayranlık duymamıza vesile oldu. Şiiri aşağıda paylaşıyor olacağım:).

Vapur turumuz sonlandıktan sonra son durağımız olan karanlıkta cafe alanına geçtik ve bu kısa ama eğlenceli ve bir o kadar öğretici olan bu deneyim hakkında ne düşündüğümüzü anlattık birbirmize. Abidin bey bizlere insanın 5 duyusu vardır. Biz görme engellilerin ise 4 duyusu. Biz hayatı 4×4 lük yaşıyoruz. sizde 5×5 lik yaşayabilirsiniz önünüzde bir engel yok demişti. O kadar haklıydı ki. Biz insanlar çoğu zaman kendi hislerimizi ve duyularımızı yok sayar sadece tek bir uzvumuzu kullanmaya meyil gösteririz. Bu sebeple ki hayatı hep eksik yaşamaya mahkum oluruz.

Karanlıkta diyalog ekibi en sondaki Abidin Bey 🙂

Toplamda 1 saat süren bu etkinlik kendi benliğime ruhuma ve zihnime çok iyi gelmişti. Birşeyleri kaybetmeden önce keşfetmek hayatın anlamını yeniden bulmak ve engelli insanları daha iyi anlamak için herkesi bu etkinliğe katılmasını şiddet ile tavsiye ediyorum.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir