DİKKAT BU YAZI BOLCA – FRİKSİYON- İÇERİR !!!

Birçok tanımı olmasına karşılık en kısa tanımını size söylüyorum sevgili okur.

“Sürtünme kuvveti = Friksiyon”

Sürtünme kuvvetinin tanımını vermek gerekirse, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır. Friksiyonda işte tam olarak böyledir.
Araştırmalarım sonucu hayatımızın her noktasında friksiyonla karşılaşıyoruz. Klasik masajda friksiyon, saça friksiyon, friksiyon press ve tabi pazarlama friksiyonları… Her alanda karşılaştığımız bu friksiyonlar aslında bizi mutlu etmek için varlar.

Pürüzlü Mükemmellik kitabını duydunuz mu bilmiyorum. Bende Barış Özcan’ın videoları arasında denk gelip merak ederek okuduğum bir kitaptır kendileri. Kitap dijital dünyada ve normal hayatta karşılaştığımız birçok engelin müşteri memnuniyeti adına yaratışmış küçük hız tümsekleri olarak aktarılıyor. Bütün bu pürüzlerin ortadan kaldırmadan ziyade köt olanları ortadan kaldırma iyi olanları ise geliştirerek müşteriye hizmet sağlamanın yollarından bahsetmektedir.

Firmalardan örnek vermesinin yanı sıra günlük hayatta alışkanlıklarımızın bizi nasıl etkilediği, markaların bizim alış veriş deneyimimizi nasıl yönlendirdiği noktaya kadar her alanda bilgilendirmeler mevcuttur. Kitaptan bir kesit paylaşmak gerekirse en sevdiğim ve birçok örneği ile karşılaştığım vakadan bahsetmek istiyorum.
Günümüzde birçok dergi firması artık dijital dünyada daha çok yer almaktadır. Bunun sebebinin ise insanların okuma alışkanlıkları ve minimum taşınabilinir eşya maksimum işlevlik anlayışının hakim olmasından kaynaklanmaktadır. Artık birçok kişide akıllı tablet ve telefon olmasından dolayı daha ulaşılabilinir bir pazarda yayın yapmaları gerekmektedir. Peki bunu nasıl müşteriye avantaj olarak sunabilinir. Aşağıda economist dergisinin uygulamış olduğu firiksiyonu göreceksiniz. Dergi dijital yayın,basılı dergi ve her ikisinin olduğu paket örnekleri hazırlamıştır. Her türlü okuyucuya ulaşmak için yapmış olduğu bu pakette dikkatinizi çeken bir şey oldu mu?
Dijital üyelik daha tercih edilir gibi duruyor fakat dergi basılı kaynaktan okumayı seven müşteriyi de kaçırmak istemiyor.

ECONOMİST DERGİSİ ABONELİK SEÇENEKLERİ
DİJİTAL ÜYELİK (economist.com) -59$
BASILI DERGİ ABONELİĞİ-125$
BASILI DERGİ VE DİJİTAL ÜYELİK -125 $

Paketler arasında “BASILI DERGİ ABONELİĞİ-125$” yani müşterinin tercihini direk etkileyecek bir friksiyon eklenmiştir. Üç seçenekli bir paket sunmuş gibi görünse de aslında markanın hedefi diğer iki seçenek. Hatta bir tık daha ileriye bakarsak markanın satışının gerçekleşmesini istediği seçenek BASILI DERGİ VE DİJİTAL ÜYELİK -125 $ bu paketi ayrı ayrı almış olsanız 184 $ ödeyecektiniz ama size sunulan avantaj basılı dergi fiyatına. Doğal olarak müşterinin eğilimi üçüncü fırsat paketine kaymaktadır.

Yukarda görmüş olduğunuz örnekleri çoğaltmak mümkün. Günümüz dünyasında her şeyin hemen şimdi şuanda olmasını beklediğimiz teknolojinin bizi mutlu etmediğini hepimiz farkındayız. Hayatımızda her şeyin bu denli hızlı akması kendi kontrolümüzden çıkması bizi mutsuzluğa götürüyor farkında olmadan. İşlerimize, deneyimlerimize, hayatımıza ekleyeceğimiz küçük hız tümsekleri yada diğer adı ile Friksiyonlar bizi daha tatminkar daha mutlu edeceğinden hiç şüphem yok. Farkındalıklarımız arttıkça isteklerimizi de doğru yönlendirebileceğiz, doğru alış veriş alışkanlıkları doğru bilgi, doğru deneyim sahibi olacağız.
Son olarak Mehmet Doğan ve Yiğit Ahmet Kurt’un yazdığı Pürüzlü mükemmellik kitabının mutlaka kütüphanenizde olmasını öneririm. Sadece iş hayatımız için değil sivil hayatta da bu tarz bilgilere ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyim. Bir sonraki yazıya kadar sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir