Bu Hafta Aklıma Yazacak Bir Şey Gelmedi (!)

Aynen öyle. Son birkaç haftadır iyice aklım kilitlenmiş durumda. Ne yazacağımı ne düşüneceğimi neler yapacağımı bilemez haldeyim. Anlatılacak, konuşulacak o kadar konu var ki aslında ama hepsini oturup bir araya getirmek, bir düğün salonunda bulunan insanları “halaya” ikna etmek kadar zor. Abartmıyorum gerçekten düşünüyorum hangisini anlatsam acaba. Yazmak ne zormuş… Şuan anlıyorum, sınavlarda zevkle okuyup çözdüğüm metinleri hazırlayan insanları.
Zormuş birilerine kendinden bir şeyler vermek. İlla maddesel olmasına gerek yok. İki kelimeyi bir araya getirmek bile değer katıyor hayatlarımıza. O kolay harcadığımız ilişkiler, İki cümle ile biten arkadaşlıklar ya da iş ilişkileri. Hepsi insanın iletişiminde kurduğu cümlelerin değerini hatırlatıyor bana. Hatırlarsanız iki hafta önce #iletişimlemek ile ilgili bir yazı eklemiştim uzay boşluğuna. O yazımda da bahsettiğim gibi iletişimsizlik yeni dünya standartlarında en büyük problem. Herkes iletişimsizlik kök nedenli sorunlar ile uğraşmakta. Buda beni düşündürüyor. Herkes her şeyin bu kadar farkındayken neden herkes her şeyin bu kadar farkında olmadan hareket ediyor?
Neden insanlara olması gerektiği gibi yaklaşılmazken karşındaki insana objektif bakması gerekirken neden kendi ön yargıları ile insanları yargılar. Gerçekten araştırılması gereken bir tez konusu geliyor bu iletişim konusu. Eminim araştırılıyordur fakat her araştırma sonunda iletişim bozukluklarına bir yenisi ekleniyordur.
Mesela kendisinin yapamadığı bir şeyi bir başkası nasıl yapar veya “ya bu buraya olmadı keşke bize de sorulsaydı” denilir. Cevap içinde saklı zaten tabi görmesini bilene. -İletişim- arkadaşlar dünyanın en büyük problemi. İki kelimeyi bir araya getirip cümle yapmaya üşenen insanlar ile iletişim kuralım diye diretiyorum ama öyle vaz geçmeden – her ne kadar vaz geçmenin eşiğindeysen bile- vaz geçme.
Bu paragrafa başlayıp sildiğim 11. yazı . Anlatacaklarım bir o kadar çok iken bir o kadar yok aslında.Sevgili okur bence ben biraz dinlenmeliyim. Gelecek hafta hepimizin aklında olan ama çok yapmayı sevmediğimiz bir yazı dizisi ile karşınızda olmayı hedeflemekteyim.
Haftaya kadar esenlikle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir