İLETİŞİM-LEMEK

Bitkiler alemi, hayvanlar alemi ve insanlar aleminde olmazsa olmaz davranış biçimi olan iletişimden bahsetmek istiyorum. Çünkü fark ediyorum ki biz insanlar iletişim kurmakta diğer canlılara göre daha az becerebiliyoruz bu eylemi.
Evde , yolda ,iş yerinde ,sırada ,otobüste vb aklınıza gelebilecek her yerde iletişim kurmaktan kaçmaya başladık. Sosyal yaşamımızda sanal alemlerdeki aktif hayatlarımız yüzünden iletişim kanallarını iyice kapatır olduk. İnstagramdaki hayatlarımız gerçek gibi yaşamaya , orda gösterilen akışa göre arkadaş çevremizi şekillendirmeye, evleneceğimiz kişiyi seçmeye kadar ilerliyor. sadece instagram değil sanal alemin her mecrasındaki aktif akışımız izlenir durumda. Birinin hayatını mı merak ediyorsun. İsmini küçücük bir kutucuğa yazarak arama tuşuna basman yeterli onun hakkında bilgi edinmeye.
Bir şeyleri gözden kaçırıyoruz daha öncesinde hakkında her şeyi merak ettiğimiz insan ile iletişim kurarak yavaş yavaş, gerçek davranışlarını görerek ve öğrenerek tanıyorduk ama şimdi sadece birkaç resimle onun kim olduğunu anlıyormuş gibi ön yargılara kapılarak hayatımızdan çıkartıyor yada dahil ediyoruz.
İletişim konusu her noktada önemli iken bugün daha çok iş yerindeki iletişimden ve ekip arkadaşlarımız arasındaki iletişimden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki iş ortamları iletişimin en yoğun olduğu yerlerdir. İletişim olmazsa iş akışı bir yerde tıkanır ve süreç tamamlanamaz.
Bireyler kendilerini ne kadar uzak tutarlarsa yapacağı işin kalitesi de bir o kadar düşecektir. Ekipler kendi iş yapış yöntemlerini oturttuktan sonra dışarıdan müdahale edilmesini pek istemezler. Sanırlar ki kendi oturttukları yöntem en doğru ve bu iş böyle daha iyi sonuçlanır. İyi eleştiri almak istemez ve yaptığı iş sorgulanmasından hiç hoşlanmazlar. Bir başka biri geldiğinde ise kendi yöntemlerini anlatmayı pek istemez ve iletişim kurmaktan kaçınırlar. Oysaki yeni gelen kişiye işlerini iyi bir iletişim ile aktardığında kendisinin de eksik olduğu yerlerin göreceğini ve bununda kendini geliştirebileceğinin farkında olmazlar. İş paylaşımı yapmazlar çünkü alışkın olduğu iş temposunun yavaşlayacağını bilirler. Aslında bu iş temposundan en çok şikayetçi olan gene kendileridir ama bunu kendilerine itiraf etmekten kaçınırlar. Bir üst mertebenin olaya müdahale etmesini isterler. Halbuki ekip arkadaşları ile iletişim kurarak sorunlarını anlatıp bir çözüm arayışında olsalar ortada problem olarak bilinen şey ortadan kalkacaktır. Peki neden ekipler içindeki bireyler birbirleri ile iletişim kurmaktan kaçınıyorlar? Niçin konuşarak çözülecek sorunları bir üst yetkiliye aktardıklarında çözüleceğine inanıyorlar?
Kendi fikrimi söylemek gerekirse; insan oğlu ancak kendinden üstün birinin direktifleri ile çözüldüğünde daha doğru bir karar olacağı inancındadır. Kişiler karşı tarafı kırmamak adına iletişim kurmaktan kaçınsa da asıl problemin birbirleri ile sorunlarını çözmediği zaman başlıyor. Duygusal varlıklarız kendi penceremizden baktığımızda yargılarımıza göre hareket ederiz. Buda bazen kırıcı olabiliyor bazen de güzel bir gelişim fırsatı tamamen kişinin kendisine göre anlama tarzına bağlı. Günümüzün 9 saatini iş yerinde geçirdiğimize göre sadece işimiz bilgisayardan ibaret olmadığına göre iletişim kurmak zorundayız. İşimiz fazla mı geliyor önce bu işi paylaşıp paylaşamayacağımızı öğrenmeğe başlamalıyız. Ardından bir noktada hesaplamada mı takıldık gidip bilen birine sorarak nasıl çözüleceğini öğrenmeliyiz. Bizlere bildiğimiz/bilmediğimiz konularda soru geldiğinde bilmiyorum , sen bir bak araştır demekten öte gel çözelim beraber bulalım bende bilmiyorum sayende öğrendim demeyi bilmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde bizler çalıştığımız ortamda huzurlu ve keyifli işler yapabiliriz.
İnsan ilişkileri ve iletişimle yürüyen günümüz iş hayatına baktığımızda “İLETİŞiM-lemek” ne kadar önemli bir nokta aslında.Çünkü insan oğlu konuşarak hayatını devam ettirir. Bildiklerini anlattıkça daha çok bilmek isteyecek, gördüklerini aktardıkça daha çok görmek isteyecek. Birileri tarafından dinlendikçe , onlara aktardıkça daha çok mutlu olacağının farkında olmalı. Önemsenmek , değer görmek, iletişim kurmak bunlar varlığımızın huzuru için önemli.
Farkındalık yaratmak adına yeni bir hashtag oluşturmaya karar verdim. #iletisimlemek hashtag ile yazılarınıza ekleyebilir , sosyal medyada birbiriniz ile oluşturduğunuz en güzel iletişim örneklerinin altına bu hashtag ekleyerek herkesin görmesini ve sizin ile iletişim kurmasını sağlayabiliriz. Bol #iletisimlemek li günlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir