WHAT TIME IS IT?

Bu yazıyı yazarken saatin 18:03 olduğunu ve Amerikanın Florida eyaletinde ise saatin 10:03 olduğunu biliyor muydunuz?

Sizcede çok garip değil mi? Aynı yeryüzündeyiz ama farklı zaman dilimleri içinde anılarımızı biriktiriyoruz.

Tabi ki enlem ve boylam farkından dolayı olduğunun farkındayım. Hatta bilimsel açıklamasınıda hemen aşağıda belirtiyorum.

“Dünyamızın meridyen çizgileri olarak tanımlanan bir takım hayali çizgilerle dilimlere ayrıldığı kabul edilir. Bir bölgedeki saati belirlerken de, işte güneşin o bölge için öğle saati olarak kabul edilen zaman diliminde, o bölgeden geçen meridyen çizgisinin üzerinden geçme anı ve bu bölgeden batıya doğru ilerledikçe ardı ardına sıralanmış meridyen çizgilerinin üzerinden geçme anı saat farkını belirleme de baz alınır. Bu şekilde ilk belirlenen öğle saati de, batıya doğru ilerledikçe batıya doğru kayma yapar ve bu öğle vakti olarak kabul edilen dilim dünya çevresindeki hareketini tamamlar. Dünyanın bir yarım küresinde bunlar yaşanırken, aynı anda, aynı şekilde diğer yarım kürede gündüzün karşılığı olan gece yarısı, öğle vaktinin yerine kabul edilir ve gece yarısının bir gün içerisindeki kayma miktarıyla yine aynı şekilde saat farkı belirlenir. Bu kayma miktarı her meridyen arası 4 dakika olacak şekilde belirlenmiştir. Bu oluşan farklar neticesinde yer kürede daha doğuda bulunan ülkeler, kendisine göre batıda bulunan ülkelere göre daha ileri bir saate sahiptir ve aynı şekilde batıda bulunan ülkeler kendisine göre daha doğuda bulanan ülkelere göre daha geri bir saate sahiptir.
İki ülke arasındaki meridyen (boylam) farkını biliyorsanız, saat farkını kendiniz hesaplayabilirsiniz:

1 meridyen= 4 dk

15 meridyen = 60 dk (1 saat)

Not: Meridyenler dünyayı diklemesine 360 eşit parçaya bölerler, 180 doğu, 180 batı meridyeni vardır. Farklı yarımkürelerde zaman dilimi farkını bulmak için meridyenler toplanmalıdır, aynı yarımkürede bulunan ülkelerdeki zaman farkını bulmak için meridyen sayısı birbirinden çıkarılır.”

Aslında bu konuyu herkes biliyor ama benim değinmek istediğim hatta tartışma konusu olarak açmak istediğim asıl konu insanoğlunun zamanlar arası yolculuğu gerçekleştiriyor olması. Evet yanlış okumadınız.

Zamanlar arası yolculuk yapıyoruz!!!

Bilindiği üzere, dünyanın en uzun direkt uçak yolculuğu, Newark Hava Limanından (Newyork New Jersey) Havalanıp, Singapur hava limanına direk sefer düzenleyen hava yolunun uçuş süresi toplam 18 saat 50 dakika gibi rekor bir süreyle bilinen dünyanın en uzun uçak yolculuğu olarak tarihe geçmiş bende bu yazıyı hazırlamadan önce bilmiyordum. Şuan Newyorkta saat 10:35 iken Singapurda saat 23:35 yani yaklaşık 25 dakika sonra pazartesiye geçecek singapur. Arada kos kocaman 13 saat gibi bir zaman farkı var.

Newyorkta pazar günü Singapura uçmak isteyen bir kişi oraya ertesi gün varmış olucak. Singapurlar için geçmiş zaman diliminden gelen bir insan olurken Newyorktakilere göre geleceğe giden bir kişi olarak konumlandırılacak. Aslında zamanlar arası yolculuk yapmış olacak.

Hadi itiraf edin bunun böyle olduğunu hiç birimiz düşünmedik dimi???

Bilim adamları yıllarca zaman makinaları üretip,zamamlar arası yolculuk yapacağımızı, bunun için icatlar geliştirdiklerini söylüyorlardı. Bence farketmeden başarmışlar. Belki asırlar arası yolculuk yapamıyoruz ama minumum da olsa zamanda yolculuk yapma şansımız var. Çok uzağa gitmeye gerek yok Türkiye de yılbaşına girip Amerikaya uçtuğumuzda tekrardan orada yılbaşına girme şansı yakalayabiliyoruz.

Birde ışınlanma olayı var tabi. Bence az çok onuda arada gerçekleştiriyoruz. Ortalama olarak bir yerden bir yere ulaşım süresi İstanbul koşullarında bellidir. Habibler-Topkapı metrosundan -> Kartal -Yakacık metrosuna ulaşım süresi ortalama olarak 2 saattir. Ama aynı zamanda aynı araçları kullanmanıza rağmen bazen bu zaman sınırı 1,5 saate kadar düşebiliyor. Yolların boşluğu, aracın hızı, şöförün araç kullanım hızı gibi etkenlerinde hesaba katılınca belirtilen bir zamandan daha hızlı ulaşmış olabiliyoruz. Sonra “aa beklediğimden erken geldin” cümleleri arasında “I Ş I N L A N D I M” deme zevkine varıyorsunuz.

via GIPHY

Gerçekten Işınlanıyor muyuz sizce?

Veya zamanlar arası yolculuk, zaman makinası keşfedilde biz mi farkına varmadık?

Sorulan bu sorunun cevabını, yazı ile ilgili geri bildirimlerinizi ve ayrıca sizinde fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilir yada aşağıdaki mail adresine maillerinizi iletebilirsiniz?

Bir dahaki yazıya kadar… 🙂

[email protected]

Kaynak:
– http://www.gribilge.com/zaman-dilimi-nedir/
– http://blog.hemenbilet.com/dunyanin-en-uzun-ucak-seferi-artik-yok/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir