Çalışan Nasıl Çalışmalı !!!

Bir önceki yazımda yöneticinin bir çalışanı nasıl yönetmesi ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Sonrasında düşündüm ki öyle bir yönetim şekline nasıl bir çalışan olmalıyız. Her şeyi devletten beklememeliydik. O yüzden bir çalışan olarak nasıl çalışmamız gerektiğini gelin birlikte yazalım:
– Çalışan işini sevmeli yada sevdiği bir işi yapmalı yada sevmiyorsa o koltukta durmamalı – ekibin sağlığı için:) –
– Çalışan işine saygı duymalı. Saygı duymadığı bir iş için verimli çalışma yapamaz.
– Çalışan ekibine bağlı olmalı. Her ne kadar ekip içinde sevmediği insanlar dahi olsa işine olan saygısı nedeni ile birlikte bir sekronize yaratıp uyum içinde çalışmalı.
– Çalışan iş bakış açısı ile sonuç odaklı olmalı. Asla bir iş yarım kalmamalı. Çözümü yok diyip bırakılmamalı. Hayatta tek çözümü olmayan ölümdür oda bakidir zaten.
– Çalışan mutlaka çalışma saatleri içinde çalışmalı. Mesaiye kalmak çok çalışmanın değil verimsiz çalışmanın bir göstergesidir. Mesaiye kalmak hem şirket bütcesine ek masraf hemde departman büçesinin şişmesine sebeptir.
– Sürekli çözüm odaklı olmalı bir çalışan. Hiç bir zaman pes etmemeli. Hergün yeniden başlamalı günün sonunda elinde bir şey kalmasada savaşmalı.
– Yöneticisini anlamalı , empati kurmalı. Neden bu şekilde yaklaşım sergiledi diye sorgulamalı.
– Yöneticisine güven duymalı elbet ama asla sorgulamadan durmamalı. Yaptığı işi sorgulayarak en pratik ve kısa yoldan nasıl halledeceğini araştırmalı.
– İşini geliştirmeli. geçen tüm aylar asla birbirinin tekrarı olmamalı. Çalıştığı dönem boyunca ne geliştirdi neyi iyilşetirdi. Ne kazandırdı bunun muhakkemesini yaparak ilerlemeli.
– Adaletli olmalı. Ekip arkadaşına , Yöneticisine , İç müşterisine, saygılı olmalı ve objektif olmalı.

planning_01-750x422

-Hiç kimse mükemmel değildir. Her zaman bir hata yapılabilir ama önemli olan “ADİ HATA” yapmamalı. Bu “GÜVEN KIRIKLIĞI” yaratır.
-Yaptığı çalışmalarda başkalarının fikirlerini duymalı. Aklına yatarsa iyileştirme olarak çalışmasını güncellemeli.
-Bencil olmamalı. “HIRS” ve “EGO” yapmamalı.
-Benim dediğim doğru herkes benim dediğimi yapmalı gibi yargılar oluşturmamalı.
-“Herkes benim dediğime doğru derse Yanlış yapmaktan korkarım” fikri aklından çıkmamalı.
– İşini eve taşımamalı. Şirketin ona verdiği çalışma zamanında etkin düşünmeli ama onun dışında kendi hayatını yaşamalı.
-İş hayatında yaşadığımız uzun zamanlardan dolayı illaki arkadaşa ve dostta ihtiyaç olur ama asla yaptığın işle arkadaşlarını bunaltmamalı 🙂
-Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama eğer ortada bir iş varsa kanlı bıcaklı olduğun kişi ile bile o iş için yapmak zorunluluğun vardır. İş bitsinde gerisi mühim değil.

Velasıl kelam bir çalışan işini tutku ile bağlansın da gerisi mühim değil 🙂

İşinizi sevmeniz dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir