Let’s Crowd Up! – Filiz Girişimcilik –

Bu hafta sonu güzel bir konferansa katıldım. İzlenimlerimi gördüklerimi ve beni etkileyen yanları sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Nereden başlasam bilemediğim için direk dalıyorum bodoslama 🙂
Hiç dünyada ki ilk 20 start up listesini inceleme gereği duydunuz mu? ne yalan söyleyeyim bende araştırma gereği duymadım hadi daha açık olayım sartup ın ne demek olduğu hakkında bile bir fikrim yoktu.Daha sonrasında gelen bir maile kayıtsız kalamadım. Çünkü bana şu soru soruldu “ekosistemi değiştirmek için ne yapmalıyız?”.

Ortamın her yaş insanın bulunduğu dinamik bir havası vardı. Sabah erken saatlerde gitmiş olduğumuz İTÜ Süleyman Demirer Konferans salonu renkli dakikalara hazırlanıyordu. aralarda eğlenceli hale getirmek için oyun bölümü girişimciliği ve inovasyonu destekleyen grupların standtalrını gezerek panel saatini bekledik. İlk konuşma Deniz Tunçalp hocanın sunumu ile başladı. Neden girişimci yapımızı ortaya çıkarmadığımızı insanların fikirlerini söylediğinde çalınmasından korktuğunu bunun gereksiz ve fikirlerinin büyü olduğunu düşündükleri için söylemek istemediğini söylüyordu konuşmasında. Başarı#fikir eşit değildi hiç bir zaman. Her fikir başarılı olmak zorunda değildi yada her başarı bir fikre dayalı değildi. Bu yüzden korkmamalıydık fikrimizi söylemekten.

-Başarı= Fikir+ Strateji+ Gerçekleştirme azmi/şevki-

eğer bunların hepsini biri ile paylaşırsak o zaman fikrimizin çalınmasından korkmalıydık.

– Girişimcilik=Strateji + Finans + İnsan + Destek + Kültür + Pazar –

kombinasyonundan oluşuyor.Anahtar kilit modeli gibi birinin eksik olması girişimciliğin ya son aşamasını göremiyor yada ortalarında kaybolup gidiyor.

Panel 1 de girişimcilik yapıp başarılı olan Startup ların konuşmalarını dinledik. Başarı ve başarısızlıklarını nasıl bu zamana gelebildiklerini bir girişimci olmak istediğimizde neler yapmamız gerektiğini anlattılar. Aralarında 20 yaşında hala okuyan da var 50 yaşında melek yatırımcı olanda. İkinci panelde ise melek yatrımcıların girişimcilere nasıl yardım ettiklerini nelere destek verdiklerini hangi aşamada yardımcı olduklarını anlattılar. Daha çok teknolojik girişimlerin hem çevresel hemde maddi anlamda desteğe ihtiyaçları olduğundan bahsettiler.
Panelde Türkiye de yapılan girişimlerin neden global olmadığı konusunda bir soru geldiğinde ise şu şekilde bir cevap geldi. Girişim ekibi yapacakları işin global olmasını istiyorsa kesinlikle ekipde bir yabancı bulundurmalı. O kişi dış kaynaklar ile bağlantıları kurmak için bir anahtar olacağı bu şekilde dünya ile olan bağların kuvvetlendireceğini söylediler.

Konferansın ikinci yarısında ise 20 tane genç Startuplar kendilerini tanıtarak yarışmaya girdiler. En iyi 5 Satr up melek yatırımcılardan destek alarak girişimlerini gerçekleştireceklerdi. Günün sonunda hem bilgilenmek hemde 20 tane değişik fikrin bir arada olarak nasıl farklılaştığını izlemek eğlenceliydi. Bir sonraki Start up konferansına kendi girişimim ile katılmak için fikir arayışına girdim bile 🙂

Son olarak:

“Bir girişimci olmak için haftada 40 saat çalışmak yerine 80 saat çalışmayı göze almak demek olduğunu unutmamak gerekir. İnsan kendi işi için uyurken bile düşünmeli geliştirmeli arayış içinde olmalı. Ancak o zaman bir girişimin var olması beklenir.”

Daha detaylı startup yazısı ile ilgili merak ettikleriniz
“http://sabri.suyunu.com/” girip son yazıyı okuyarak bulabilirsiniz.
ayrıca yeni Startup konferans takibi içinde
http://startupistanbul.com/startups ulaşabilirsiniz. Sizlerle orda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir